Demokrasi Penceresinden

Demokrasi Penceresinden: İktidar TTB'den ne istiyor ?     https://www.y...

  • Demokrasi Penceresinden

  • 5 Aralık Dünya Mühendisler Günü

  • TTB susturulamaz!

Halkın Sağlığı Hiçbir Koşulda İlaç Tekellerinin İnsafına Terkedilmemelidir!

 
HALKIN SAĞLIĞI HİÇBİR KOŞULDA
İLAÇ TEKELLERİNİN İNSAFINA TERKEDİLMEMELİDİR!
Türkiye’de hayati öneme sahip ilaçlarda uluslararası ilaç tekellerine bağımlılığın olumsuz sonuçları, ekonomik kriz ve döviz kurundaki dalgalanmalar ile birlikte daha çok hissedilmektedir.
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası’nın yakın zamanda yaptığı saha çalışmasına göre aralarında Parkinson, diyabet, astım gibi kronik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçların, antibiyotikler, ağrı kesici ve ateş düşürücülerin bulunduğu 81 kalem ilacın Sağlık Bakanlığı depolarında bulunmadığı tespit edilmiştir.
Böbrek, kalp, karaciğer nakli gibi ameliyatlar sonrasında akut organ reddini önlemek için ve kanser tedavisinde kullanılan hayati ilaçların tedarikinde ve temininde yaşanan sorunlar, hastaların hem hayatını hem de ekonomik durumunu olumsuz etkilemektedir.
İlaç politikasını piyasa koşullarına teslim etmek halk sağlığını ve toplumun refah düzeyini olumsuz etkilemektedir.
İlaç fiyatlarının tekeller tarafından belirlendiği koşullarda halkın sağlığı da pazar stratejilerine kurban edilmektedir, bu durum kabul edilemez. Önceliği daha çok kar etmek olan ilaç şirketlerinin maliyet hesapları nedeniyle yurttaşlar sağlığa giderek daha fazla para harcarken, buna rağmen çoğu yaşamsal ilaca erişememektedir.
NE YAPMALI?
Gelişmiş ülkelerdeki geri ödeme sistemindeki ilaç politikasında olduğu üzere yaşamsal ürünlerin vergileri 0 veya 1 olarak uygulanmalıdır.
İlaçta dışa bağımlılığa son vermek üzere, ulusal ilaç üretimi için gerekli kamu yatırımları yapılmalıdır.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 2022 yılında yeniden açılacağı duyurulan, eski adıyla “Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü”, yeni adıyla “Hıfzıssıhha-Türkiye Aşı ve Biyoteknolojik Ürün Araştırma ve Üretim Merkezi” bir an önce açılarak, kamu yararına faaliyete geçmelidir. 05.09.2023
Yönetim Kurulu

 

Balıkesir Tabip Odası

Aidatlar


Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün115
mod_vvisit_counterDün236
mod_vvisit_counterBu Hafta1294
mod_vvisit_counterBu Ay2081
mod_vvisit_counterTüm Zamanlar1048301