19.05.2024 - Balıkesir Tabip Odası

(SES) BALIKESİR ŞUBESİ VE BALIKESİR TABİP ODASI ORTAK ETKİNLİĞİ

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI SENDİKASI (SES) BALIKESİR ŞUBESİ VE BALIKESİR TABİP ODASI ORTAK ETKİNLİK DÜZENLEDİ

Balıkesir Tabip Odası ve SES Balıkesir Şubesi 18 Aralık 2012 tarihinde “Kamu Hastane Birlikleri Yasası Ne Getiriyor? İş Güvencesi Ne olacak?”başlıklı toplantılar düzenledi. TTB Merkez Konseyi’nden Dr.Osman Öztürk’ün katıldığı toplantıların ilki Balıkesir Devlet hastanesi Eğitim Salonunda, ikincisi de aynı günün akşamı Balıkesir Demokratik Kitle Örgütleri, Tıp Öğrencileri komisyonu ve meslektaşlarımızın katılımıyla Balıkesir Tabip Odası’nda yapıldı.yapıldı.

Balıkesir Devlet Hastanesi’ndeki toplantıya 80’i aşkın sendika üyesi sağlık çalışanları ve hekim meslektaşlarımız katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Oda başkanı Op.Dr.Şahin Cılız, “sağlık çalışanlarını ve sağlık kurumlarını çıkarılan 663 sayılı kanun hükmünde kararname ile oluşturulan Kamu Hastane Birlikleri ve illerde oluşturulan Genel Sekreterliklerin yöneteceğini ve sağlıkta karmaşanın derinleşeceği bir dönem beklemektedir” diye belirtti.

Balıkesir Genel Sekreteri Dr.Hasan Yılmaz ile görüştüklerini ve sağlık sisteminin organizasyonunda meslektaşlarımızın mağdur olmaması için, hem özlük haklar, hem de yer değiştirmeler konusunda keyfi uygulamaların durdurulması gerektiğini ilettiklerini anlattı.

Daha sonra Kamu Hastane Birlikleri hakkında genel bir konferans sunan TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr.Osman Öztürk, “meclisin iradesi dışında çıkarılan yeni kanunla birlikte sağlıkta özelleştirmenin ve keyfiyetin artacağını ve sağlık çalışanlarını zor dönemlerin beklediğini” kaydetti.

Özetle çıkarılan bu yeni yasa sağlık sistemini yeniden dizayn etmiştir ve hem sağlık çalışanlarını ve hem de halkın sağlık hakkına ciddi bir saldırı içerdiği için “hükümetin bir ustalık dönemi eseri olarak paran kadar sağlık” dönemini dayattını belirtmiştir.Ülkemizin tüm insanlarının bir sorunu haline gelen sağlıkta dönüşüm programı, artık misyonunu tamamladı.

Artık illerde sağlık yapılanmasını sözleşmeli CEO’ların yöneteceğini ve Vali’den sonra hem en yetkili, hem de iş güvencesiz kişiler olacağını belirtti. Başarı kriterlerinin çok açık olduğunu ve sağlık çalışanlarını daha fazla iş yükünün beklediğini, daha fazla şiddete uğrayacakları ortamların oluşacağını ve daha az ücretle çalışacakları bir dönem beklemektedir ve “Tüm sağlık çalışanlarının ortaklaşmasıyla bir mücadele hattı oluşturulması gerektiğini “ belirtti.

TTB Merkez Konseyi üyesi Dr.Osman Öztürk’ün konferans sunduğu, Balıkesir Tabip Odası’nda yapılan toplantıda da KESK, ÇYDD, TÜKODER, TMMOB, Tıp Öğrencileri ve pek çok demokratik kitle örgütleri katıldığı oturum tekrar tartışıldı ve ortak bir mücadele birliği oluşturulması gerektiği belirtildi.

BALIKESİR TABİP ODASI YÖNETİM KURULU

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ